top of page
Writer's pictureUredništvo

Tibetanske vaje: Starodavna praksa za vitalnost in dolgoživost

Tibetanske vaje, znane tudi kot Tibetanski obredi pomlajevanja, ponujajo preprost način za povečanje energije in izboljšanje splošnega počutja. Tibetanske vaje izvirajo iz tibetanskih samostanov in so starodavna serija vaj, ki so bile v zahodnem svetu popularizirane predvsem po izdaji knjige Petra Kelderja "The Eye of Revelation" v 30. letih prejšnjega stoletja. Vaje so zasnovane tako, da spodbujajo telesno, duševno in energijsko ravnovesje, kar vodi k večji vitalnosti, zdravju in dolgoživosti.




Osnove tibetanskih vaj


Tibetanske vaje sestavlja pet različnih vaj, ki jih pogosto imenujemo obredi. Vsak obred se izvaja določen številokrat, običajno do 21 ponovitev, kar naj bi omogočilo maksimalno korist. Obredi vključujejo vrsto gibov in dihalnih tehnik, ki skupaj delujejo na uravnavanje energijskih centrov telesa, znanih kot čakre.


Pet tibetanskih obredov


Prvi obred: Vrtenje


Obred se izvaja z vrtenjem okoli svoje osi v smeri urinega kazalca. Roke naj bodo iztegnjene v višini ramen, prsti pa naj bodo razprti. Med vrtenjem je pomembno, da se osredotočite na eno točko, da zmanjšate vrtoglavico.


Začnite s tremi do petimi vrtenji in postopoma povečujte število do 21. Vrtenje spodbuja delovanje energetskih centrov in izboljšuje ravnotežje ter koordinacijo. Ta obred naj bi posnemal gibanje planetov in zvezd, kar pripomore k uravnoteženju telesne energije.


Drugi obred: Dviganje nog in glave


Lezite na hrbet z iztegnjenimi nogami in rokami ob telesu, dlani obrnite navzdol. Počasi dvignite glavo, tako da brado pritisnete proti prsim, nato pa dvignite iztegnjene noge do navpičnega položaja, pri čemer poskrbite, da bodo kolena ravna. Med vdihom dvigujete glavo in noge, med izdihom pa jih spuščate nazaj na tla. Ta obred krepi trebušne mišice, spodbuja krvni obtok in izboljšuje prebavo.


Tretji obred: Lok


Pokleknite na tla s koleni v širini bokov. Roke položite na zadnji del stegen. Z vdihom nagnite glavo nazaj in izbočite prsni koš naprej, pri čemer se upognete v hrbtu. Med izdihom se vrnite v začetni položaj, tako da brado pritisnete proti prsim.


Ta obred krepi hrbtne mišice, izboljšuje držo in povečuje prožnost hrbtenice. Prav tako spodbuja odpiranje srčnega centra, kar lahko izboljša čustveno počutje.


Četrti obred: Most


Sedite na tla z iztegnjenimi nogami in rokami ob telesu. Dlani položite na tla ob bokih. Z vdihom dvignite boke in upognite kolena, tako da telo tvori most. Glava naj bo nagnjena nazaj. Med izdihom se vrnite v sedeči položaj.


Ta obred krepi mišice rok, ramen, hrbta in nog, hkrati pa povečuje prožnost hrbtenice in odpira prsni koš.


Peti obred: dvig bokov in razteg prsnega koša


Začnite v položaju deske (plank), z dlanmi na tleh in telesom v ravni liniji. Z vdihom dvignite boke in oblikujte obliko črke V (downward dog jogijski položaj). Med izdihom spustite boke proti tlom in dvignite prsni koš navzgor (upward dog jogijski položaj). Ponavljajte gibanje, pri čemer ohranjajte tekoče prehode med položaji.


Ta obred krepi celotno telo, povečuje prožnost hrbtenice in ramen ter izboljšuje cirkulacijo.


Koristi tibetanskih vaj :



Več energije


Tibetanske vaje so zasnovane tako, da spodbujajo delovanje energijskih centrov (čaker) v telesu. Redna vadba pomaga odblokirati in uravnotežiti te centre, kar vodi do povečane vitalnosti in življenjske energije.

Uporaba gibov in dihalnih tehnik pomaga pri prebujanju in kroženju življenjske sile, znane kot prana ali qi.


Izboljšana gibljivost


Vaje vključujejo različne raztezne gibe, ki pomagajo povečati prožnost mišic in sklepov. Sčasoma redna vadba vodi do izboljšanja celotne telesne gibljivosti, kar lahko pomaga preprečiti poškodbe in bolečine, povezane s togostjo. Raztezanje mišic pomaga tudi pri sproščanju napetosti in izboljšanju telesne drže.


Uravnavanje hormonskega sistema



Tibetanske vaje naj bi imele pozitiven vpliv na endokrini sistem, ki uravnava proizvodnjo hormonov v telesu. Redna vadba lahko pomaga pri uravnoteženju hormonov, kar vodi do boljšega počutja in zmanjšanja simptomov, povezanih s hormonskimi neravnovesji, kot so nihanje razpoloženja, utrujenost in težave s spanjem.


Povečanje duševne jasnosti


S poudarkom na usklajevanju dihanja in gibanja tibetanske vaje spodbujajo večjo osredotočenost in duševno jasnost. Med vadbo se zmanjšuje stres in izboljšuje sposobnost koncentracije. To lahko vodi do večje mentalne jasnosti, izboljšanega spomina in večje sposobnosti reševanja problemov.


Sprostitev


Tibetanske vaje so znane po svoji sposobnosti zmanjševanja stresa in tesnobe. Povezava med gibanjem in dihanjem pomaga umiriti živčni sistem, kar vodi do globoke sprostitve. Redna vadba lahko pomaga zmanjšati raven kortizola, hormona stresa, ter izboljša splošno čustveno počutje.


Z redno vadbo tibetanskih vaj lahko posameznik doseže celostno izboljšanje svojega fizičnega, duševnega in energijskega stanja. Te starodavne vaje so enostavne za izvajanje, vendar imajo globok in trajen vpliv na celostno zdravje in dobro počutje.


Nasveti za izvajanje tibetanskih vaj


Začnite počasi: Začnite počasi z manj ponovitvami in jih postopoma povečujte, da dosežete 21 ponovitev.


Dihanje: Bodite pozorni na dihanje. Dihajte globoko in enakomerno skozi nos.


Rednost: Ključ do uspeha je redna vadba. Poskusite izvajati vaje vsak dan ob istem času.


Poslušajte svoje telo: Ne pretiravajte in prenehajte, če začutite bolečino.


Zaključek


Tibetanske vaje so preprosta, a učinkovita praksa, ki vam lahko pomaga doseči večjo vitalnost, boljše zdravje in notranje ravnovesje. S spoštovanjem tradicije in redno vadbo lahko izkusite mnoge koristi, ki jih ponujajo ti starodavni obredi. Ne glede na vašo starost ali fizično pripravljenost, so tibetanske vaje dostopne vsem, ki iščejo način za izboljšanje svojega počutja in kvalitete življenja.



48 views0 comments

Комментарии


bottom of page